20 września 2023

Skuteczne metody na pozbycie się muszek owocówek

Czy zdarzyło Ci się kiedyś otworzyć sok lub zostawić owoc na stole tylko po to, aby wkrótce zobaczyć, jak unosi się nad nim chmura uciążliwych muszek owocówek? To zjawisko może być nie tylko irytujące i mało estetyczne, ale też stanowić zagrożenie dla higieny w domu lub biurze. Ale bez obaw! Dzisiaj mamy dla Was kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się z domu tych niechcianych gości.

Domowe pułapki na muszki owocówki

Pułapki na muszki owocówki są jednym z najskuteczniejszych środków zaradczych. Aby zrobić własną pułapkę, wystarczy umieścić w miseczce jabłko lub wino czerwone i przykryć je folią spożywczą. Następnie należy na folii zrobić kilka otworów, przez które muszki będą mogły się dostać, ale nie będą mogły wydostać się z pułapki. To skuteczna i łatwa do zastosowania metoda.

Muszki owocówki przyciąga zapach octu jabłkowego. Możesz umieścić niewielką ilość octu jabłkowego w kieliszku, przykryć je folią spożywczą z dziurkami lub pokrywką z otworem na muszki. Muszki będą przyciągane zapachem octu i wpadną do pułapki.

Dobrym sposobem jest też pułapka z wodą i mydłem. W miseczce umieść wodę i dodaj kilka kropel płynu do naczyń lub mydła. Muszki owocówki, które wylądują na powierzchni wody, zostaną unieruchomione przez mydło i utoną.

 

Zwalcz problem u źródła i trzymaj porządek

Muszki owocówki lubią wilgotne i brudne miejsca. Dlatego też regularne sprzątanie i utrzymanie czystości w kuchni, spiżarni oraz w okolicach koszyka na owoce może pomóc w zwalczaniu muszek. Pamiętaj o regularnym opróżnianiu kosza na śmieci i usuwaniu gnijących owoców oraz resztek jedzenia. Upewnij się też, że wszystkie owoce i warzywa są przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub w lodówce.

Olejek z mięty pieprzowej lub zapachy odstraszające

Olejek z mięty pieprzowej lub zapachy odstraszające mogą pomóc w trzymaniu muszek owocówek z dala od kuchni. Możesz postawić w kuchni miseczki z wodą i kilkoma kroplami olejku z mięty pieprzowej. Możesz także używać zapachów odstraszających, takich jak cytryna, goździki lub lawenda, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się muszek owocówek.

Środki chemiczne

Gdy inne metody zawodzą lub gdy zwyczajnie nie masz do nich przekonania możesz zastosować środki chemiczne. Jednak warto pamiętać, że ich stosowanie powinno być ostatecznością i należy ich używać z zachowaniem ostrożności, szczególnie w przypadku stosowania w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie lub zwierzęta domowe. W sklepach z chemią domową możesz kupić aerozole, automatyczne rozpylacze lub gotowe pułapki z klejem lub płynem

Pamiętaj, że pozbycie się muszek owocówek może wymagać czasu i cierpliwości. Jeśli problem utrzymuje się pomimo podjętych działań, warto skonsultować się z profesjonalnymi służbami kontrolującymi szkodniki.