30 sierpnia 2023

Jak urządzić kuchnię dla osoby starszej?

Gdy bliska nam osoba osiąga podeszły wiek, troska o jej wygodę i bezpieczeństwo staje się priorytetem. W takiej sytuacji konieczne jest dostosowanie warunków mieszkaniowych do jej nowych potrzeb i wymagań. Zwykle skupiamy się przy tym na łazience, zupełnie zapominając o kuchni, a przecież to w niej nasi bliscy spędzają mnóstwo czasu. W tym artykule pokażemy, jak w prosty sposób dostosować kuchnię, tak by stała się ona wygodna i bezpieczna w użytkowaniu dla osoby starszej.

Priorytetem przy urządzaniu kuchni dla osoby w podeszłym wieku powinno być zapewnienie wygody, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że odpowiednio urządzone wnętrze może znacznie poprawić jakość życia osoby starszej, pozwolić jej na większą mobilność i niezależność. Nie obawiajmy się wprowadzać zmian, jeśli dzięki nim korzystanie z kuchni stanie się łatwiejsze. Oto wskazówki, które warto wziąć pod rozwagę.

Przemyślany układ kuchni

Układ mebli i sprzętów w kuchni ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność. Dla osoby starszej preferowany układ kuchni to kształt litery L lub U. W takim układzie łatwej jest poruszać się w kuchni niż w układzie o systemie liniowym, gdzie szafki ustawione są w jednym rzędzie. Zwłaszcza w większych pomieszczeniach jest to kłopotliwe, bo zachodzi wtedy konieczność przemieszania się z jednego krańca kuchni na drugi. Tworząc plan kuchni należy zachować przynajmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni w jej centrum, tak by ułatwić poruszanie się po niej osobie na wózku inwalidzkim, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Ergonomiczne meble

Wybierając meble dla seniora należy przede wszystkim kierować się ich ergonomią. Dobrym wyborem będą tu szafki wyposażone w solidne i łatwe do chwycenia uchwyty, jak te z kolekcji Belluno. Lepiej jest też zdecydować się na meble zabudowane przy podłodze niż stojące na nóżkach, pod którymi regularnie trzeba sprzątać. Szafki z kolekcji Belluno zamiast zwykłych cokołów posiadają sprytnie ukryte szuflady, które zwiększają pojemność zabudowy i pomogą pomieścić rzeczy, z których nie korzysta się na co dzień. Artykuły codziennego użytku powinny zaś znaleźć się w zasięgu ręki osoby starszej, tak by miała ona do nich łatwy dostęp. Najlepiej sprawdzą się tu otwarte półki, dostępne chociażby w kolekcji Otton. Dodatkowo znajdziemy w niej wysoki i pojemny słupek na naczynia i sprzęty. Szafki z serii Belluno i Otton zabezpieczone są na frontach światłoutwardzalnym lakierem, który zwiększa ich trwałość. Uniwersalna kolorystyka sprawia, że meble te świetnie wpasują się w wystrój kuchni dla seniora. Obie kolekcje oferują gotowy zestaw brył, dzięki czemu nie trzeba martwić się zamawianiem i czekaniem na drogie meble na wymiar. Są one dostępne są w największych marketach budowlanych w całej Polsce.

Dobre oświetlenie 

Dobrze zaplanowane oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne, zwłaszcza dla osób starszych, które mogą mieć gorszy wzrok. Warto więc zainstalować jasne, ale nieoślepiające światło nad blatem kuchennym, zlewozmywakiem i palnikiem. Prostym w montażu i niedrogim rozwiązaniem będzie listwa LED, którą umieszcza się pod szafkami górnymi. Zapewni ona dodatkowe źródło światła w miejscach roboczych, które zazwyczaj są zacienione.

Technologia ułatwiająca życie

Współczesna technologia może znacznie ułatwić codzienne życie seniorów. W kuchni osoby starszej na pewno przydadzą się takie gadżety jak automatyczny otwieracz do słoików czy elektryczny czajnik z regulacją temperatury, idealny do parzenia herbaty. Praktycznym dodatkiem będzie też magnetyczna tablica do notowania listy zakupów, ważnych dat, terminów i numerów kontaktowych, umieszczona na lodówce czy nad blatem. Należy pamiętać, aby koniecznie wyposażyć kuchnię dla seniora w odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, takie jak czujniki dymu i gaśnice. Starsze osoby mogą być bardziej narażone na zagrożenie pożarem, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Urządzając kuchnię dla osoby starszej należy mieć na uwadze, że każdy przypadek może być inny, dlatego ważne jest dostosowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb i możliwości danej osoby. Odpowiednio urządzona kuchnia może pomóc w zapewnieniu komfortu, niezależności i bezpieczeństwa, pozwalając seniorom cieszyć się gotowaniem i spędzaniem czasu w kuchni.