3 sierpnia 2023

Funkcjonalna kuchnia na każdą kieszeń

Czy remont kuchni zawsze musi być skomplikowany i kosztowny? Okazuje się, że nie. Sprawdź, jak możesz urządzić wygodną i piękną kuchnię bez nadmiernego obciążania portfela.

Postaw na prosty układ

Układ kuchni ma ogromny wpływ na jej przyszłą funkcjonalność. Ważne, aby był on prosty i intuicyjny, bo wtedy przygotowanie posiłków przebiegnie szybciej i sprawniej. Weź też pod uwagę, że im mniej skomplikowany układ wybierzesz, tym więcej zaoszczędzisz na zabudowie. Najczęściej spotyka się kuchnie w formacie jednorzędowym (meble i sprzęty w jednej linii), w formacie litery L i litery U. Który z tych układów jest najlepszy? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ ostateczny układ kuchni determinuje kształt i wielkość pomieszczenia. Dlatego przed przystąpieniem do planowania, warto rozważyć różne układy funkcjonalne. Pamiętaj, o zachowaniu tzw.  trójkąta roboczego, czyli odpowiednich odległości między lodówką a zlewozmywakiem i zlewozmywakiem a kuchenką – w obu przypadkach to 120-210 cm. Odległość kuchenki od lodówki może wynieść od 120 do 270cm. Tych wymiarów należy się trzymać, aby kuchnia była wygodna w użytkowaniu.

 

Szukaj tańszych alternatyw

Jeśli marzysz o marmurowych blatach czy drewnianych frontach szafek, ale nie chcesz wydawać fortuny, rozejrzyj się za tańszymi rozwiązaniami. Na rynku dostępne są imitacje marmuru i drewna, które wyglądają bardzo realistycznie. Możesz również rozważyć mieszanie różnych materiałów, na przykład połączenie tańszych szafek z drewnianym blatem, aby osiągnąć pożądany efekt wizualny. Pamiętaj, że urządzanie kuchni wcale nie musi wiązać się z koniecznością zamawiania drogich mebli na wymiar, a gotowe zestawy meblowe będą świetną alternatywą, jeśli zależy Ci na niskobudżetowym remoncie czy wyposażeniu mieszkania na wynajem. Przykładowo, zestaw mebli kuchennych Belluno marki FIG oferuje pięć podstawowych szafek (dwie szafki wiszące, szafka dolna do zabudowy pod blatem, szafka do zabudowy piekarnika i szafka pod zlewozmywak), które razem tworzą gotową zabudowę – bez konieczności samodzielnego komponowania szafek czy oczekiwania na zamówienie u stolarza. Fronty szafek z kolekcji Belluno wykonane są z trwałej i wytrzymałej płyty laminowanej w kolorze białym, którą dodatkowo pokryto światłoutwardzalnym lakierem o zwiększonej odporności na zarysowania, wilgoć i wysoką temperaturę.

Wykorzystaj istniejące elementy

Jeśli masz ograniczony budżet, spróbuj zastanowić się nad tym, które elementy kuchni można zachować. Może się bowiem okazać, że z pozoru wysłużony już stół zyska po odmalowaniu a stare krzesła wymagają tylko lekkiej renowacji. Zwróć uwagę, że przedmioty z drugiej ręki są obecnie bardzo często wykorzystywane w aranżacjach. Nie bój się łączyć ich z całkiem nowymi –  wszak taki eklektyzm jest dziś bardzo modny, a rzeczy, które od lat stanowią integralną część domu nadają mu wyjątkowego i osobistego charakteru.