23 maja 2023

Kuchnia przyjazna dzieciom – jak urządzić kuchnię dla rodzin z małymi dziećmi?

Obecność dzieci w domu wpływa na wiele aspektów codziennego życia, w tym także na sposób w jaki urządzamy naszą kuchnię. W końcu to właśnie w kuchni przygotowujemy codzienne posiłki dla całej rodziny. Gdy pojawiają się dzieci, zmieniają się potrzeby i wymagania, a kuchnia musi się dostosować do potrzeb najmłodszych. Jak stworzyć kuchnię przyjazną dla dzieci? Zapraszamy do tekstu!

Niemal wszystkie dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w kuchni, a przynajmniej dzieje się tak do czasu, aż nie zacznie się bunt nastolatka. Wspólne gotowanie, pieczenie babeczek czy mieszanie sałatek jest okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym – rodzinnie spędzacie czas, a dzieci uczą się przygotowania posiłków. Jednak przestrzeń przyjazna dla dzieci musi być przede wszystkim bezpieczna i wygodna – tak dla dzieci, jak i dla rodziców.

Jak ją stworzyć? Podpowiadamy w punktach!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dzieci uwielbiają eksperymentować i odkrywać świat, ale nie wolno zapominać, że wiele produktów i sprzętów kuchennych może stanowić zagrożenie. Warto zatem zadbać o zabezpieczenia, takie jak zamki na szafkach, blokady na kuchence, odpowiednie osłony na ostrych rogach blatów i mebli. Niebezpieczne sprzęty kuchenne najlepiej umieścić tak, aby dzieci nie miały do nich dostępu bez nadzoru dorosłych. Warto też zadbać o odpowiednie oznaczenie szafek, aby zasugerować dziecku, co znajduje się w środku. Pomogą w tym chociażby specjalne naklejki z obrazkami. To rozwiązanie pomoże dzieciom utrzymać porządek i odkładać kuchenne akcesoria na swoje miejsce.

 

Dostosuj sprzęt i narzędzia kuchenne do wieku dziecka

Wiele z kuchennych akcesoriów może stanowić zagrożenie dla najmłodszych. Małe dzieci nie są w stanie obsługiwać wszystkich sprzętów, a większe dopiero uczą się posługiwać nożem i sprzętami AGD. Dlatego koniecznie dostosuj akcesoria do wieku swojego dziecka. Jeśli boisz się o swoją porcelanę, kup plastikową lub metalową zastawę w energetycznych kolorach lub ładnych wzorach. Młodsze dzieci mogą korzystać z plastikowych naczyń, a starsze z metalowych. Warto także zainwestować w kuchenne akcesoria, które ułatwią dziecku samodzielne przygotowywanie posiłków, takie jak łatwe w użyciu noże czy deski do krojenia w kolorach zwracających uwagę.

Wybierz dodatkowe meble i wyposażenie

Kuchnia przyjazna dzieciom powinna być dostosowana do wieku, wzrostu i potrzeb najmłodszych członków rodziny. Dlatego warto wybrać meble i wyposażenie, które umożliwią dzieciom samodzielne korzystanie z kuchni. Świetnym rozwiązaniem na pierwsze lata życia jest tzw. kitchen helper, dzięki któremu dziecko może bezpiecznie pomagać w przygotowaniu posiłków. Starszym dzieciom przydadzą się stabilne stołki lub podstawki – dzięki nim łatwo sięgną do tego, co umieszone w górnych szafkach. A najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie tego, z czego najczęściej korzystają nasze pociechy w dolnych szafkach, w zasięgu małych rączek. Jedocześnie noże, maszynki do krojenia, tłuczki do mięsa i inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty, lepiej umieścić poza zasięgiem rąk i wzroku dzieci.

 

Stwórz miejsce do zabawy i eksperymentów

Kuchnia to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłków, ale także do zabawy i eksperymentowania. Dzieci uwielbiają udawać kucharzy, piec ciasta i eksperymentować z różnymi składnikami. Dlatego, jeśli tylko mamy na to wolną przestrzeń, warto stworzyć w kuchni specjalne miejsce, gdzie dzieci będą mogły swobodnie się bawić. Może to być mały stół dziecięcy z krzesłami lub specjalna kuchnia dla dzieci.

Zachęć dzieci do wspólnego gotowania

Gotowanie to świetna rozrywka, a jednocześnie kapitalny sposób na naukę przez zabawę. Dzieci, które uczestniczą w przygotowywaniu posiłków, chętnie jedzą to, co samodzielnie przygotowały, nawet jeśli są to brokuły czy fasolka. Ponadto, gotowanie rozwija manualne i sensoryczne zdolności dziecka, pobudza kreatywność oraz umiejętności logiczne. Dlatego warto zachęcać dzieci do wspólnego gotowania i wprowadzić do kuchni zachęcające narzędzia, jak łatwe w użyciu noże czy kolorową zastawę. Pamiętaj też, aby wybierać zdrowe i możliwie proste przepisy, które nie zniechęcą dziecka do gotowania. Dzięki temu wprowadzisz dobre nawyki żywieniowe, a to zaprocentuje w kolejnych latach.