23 lutego 2023

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do kuchni?

Kuchnia należy do najczęściej eksploatowanych pomieszczeń w całym domu i właśnie z tego względu, wymaga ona solidnej i trwałej zabudowy. Rynek oferuje mnóstwo rozwiązań, w których jednak łatwo się pogubić. Warto podejść do tematu przygotowanym – w tym poradniku podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem mebli do kuchni.

Trwałe fronty

Fronty mebli są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju obicia i uszkodzenia, dlatego powinny być trwałe i odpowiednio zabezpieczone. Dobrej jakości fronty wykonane są z wysokogatunkowej płyty MDF pokrytej wytrzymałym lakierem. Lakierowana powłoka jest kluczowa dla utrzymania mebli w dobrej kondycji – zabezpiecza je przed obiciami, zarysowaniami czy zabrudzeniami, a także przed wilgocią, która przecież występuje w kuchni na co dzień. Dlatego stojąc przed wyborem mebli, zwróć szczególną uwagę na lakier. Najbardziej trwały jest lakier światłoutwardzalny, posiadający filtry UV, dzięki którym meble nie odbarwiają się pod wpływem światła. Ważne jest też wykończenie krawędzi, gdyż meble najczęściej wypaczają się właśnie na brzegach. Sprawdź więc, czy zostały one równomiernie zabezpieczone.

Solidne okucia i prowadnice

Kuchenne szafki i szuflady muszą pomieścić niezliczoną ilość przyborów kuchennych. Przy tak dużym obciążeniu, niezbędne są wytrzymałe prowadnice oraz zawiasy. Szuflady w meblach z kolekcji Parma posiadają metalowe boki oraz solidne prowadnice, które są w stanie udźwignąć ciężar sięgający nawet 40 kilogramów. W szufladach o takiej konstrukcji bez trudu pomieścisz naczynia i akcesoria. Przed wyborem mebli warto też zwrócić uwagę na stopień wysuwu szuflad – tylko takie z pełnym wysuwem zapewnią ci bezproblemowy dostęp do najdalszych zakamarków. Dobrze też, by zawiasy posiadały możliwość regulacji w pionie i poziomie, a szuflady były wyposażone w system cichego domykania.

Wytrzymałe blaty

W wyborze blatu mamy niezliczone możliwości: od laminowanych, przez blaty drewniane, konglomeratowe, kompozytowe, aż po kamienne. Blaty laminowane są przystępne i łatwe w utrzymaniu, dlatego od lat stosuje się je w kuchni. Świetnie sprawdzą się też jako alternatywa dla naturalnego drewna. Jako zamiennik dla kamienia naturalnego, lepiej wybrać blat wykonany z konglomeratu. Jest to materiał złożony z surowca mineralnego i żywicy. Blaty z konglomeratu fantastycznie naśladują kamień, a przy tym są od niego trwalsze i dużo bardziej odporne na zachlapania czy uszkodzenia mechaniczne.

Możliwość personalizacji układu

Funkcjonalna i wygodna kuchnia powinna być idealnie dostosowana do twoich potrzeb. Z meblami modułowymi łatwo stworzysz kuchnię na miarę swoich oczekiwań. Modułowa kolekcja Parma obejmuje kilka rodzajów szafek wiszących, szafki narożne, szafki do zabudowy AGD, a także kilka typów szafek z szufladami. Wszystkie te elementy dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego z łatwością wpasują się w każdą przestrzeń. Zbudowanie kuchni o niestandardowym układzie nie będzie już problemem, jeśli wybierzesz kilka szafek i po prostu połączysz je pod wspólnym blatem. Efekt? Zabudowa jak na wymiar dostępna niemal od ręki!