23 lutego 2023

Kuchnia w stylu nowoczesnym – jak ją urządzić?

Jeśli zapytalibyśmy Polki i Polaków w jakim stylu najchętniej urządziliby własne mieszkanie, z pewnością większość z nich odpowiedziałaby, że w stylu nowoczesnym. W tej estetyce najczęściej aranżujemy nasze domy – zarówno salony, jak i sypialnie oraz kuchnie. I mimo, że nowoczesny design to pojemne określenie, to niektóre elementy są wspólne dla wszystkich kuchni w stylu nowoczesnym. Jakie? Przeczytajcie!

Jak osiągnąć efekt nowoczesności w kuchni? Podpowiadamy!

Poznaj siedem charakterystycznych czynników, które sprawią, że Twoja kuchnia będzie nowoczesna!

Minimalizm 

W nowoczesnych kuchniach nadrzędnym hasłem jest minimalizm i tego trzeba się trzymać podczas wybierania mebli kuchennych. Podstawą będą szafki o gładkich frontach, bez ozdób i ornamentów. Nowoczesny styl bardzo lubi fronty bez uchwytów. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie szafek bez uchwytów (bo np. obawiasz się nieestetycznych śladów palców na kuchennych frontach) postaw na minimalistyczne i geometryczne uchwyty zintegrowane z stylem szafek. W nowoczesnych kuchniach dopuszczone są frezowania, ale najlepiej takie, które mają być jednocześnie funkcjonalne, czyli np. uchwyty w formie frezowań.

Fronty na przód

Zdecyduj się na szafki kuchenne z frontami nakładanymi na korpusy. Co to oznacza? Fronty szafek, czyli drzwi i szuflady powinny w całości pokrywać przód szafki, a za nimi mają skryć się korpusy mebli. W nowoczesnej zabudowie kuchni, korpusy szafek są zupełnie niewidoczne dla oka, mimo, że odstępy między poszczególnymi szafkami mogą być zachowane. 

Ponadczasowe barwy

Wybierz ponadczasowe i stonowane kolory mebli, takie jak biel, szarości, czerń. Modne są też naturalne odcienie drewna, najlepiej z widocznym wzorem słoi. Możesz również zdecydować się na kuchenną zabudowę w nieco bardziej intensywnym kolorze. Wyraziste barwy świetnie prezentują się w połączeniu z elementami stylu loftowego, np. cegłą na ścianie i metalowymi lampami. Niektórzy decydują się również na kolorystyczny duet – inne szafki znajdują się w dolnym i górnym ciągu kuchennym. I to też prezentuje się ciekawie i nowocześnie!

lorem ipsum

lorem ipsum et loret sit amet

Spójna zabudowa

Meble i elementy dodatkowe takie jak stół, krzesła, oświetlenie powinny być spójne ze stylem zabudowy. To oznacza, że do nowoczesnej kuchni wybieramy minimalistyczny lub loftowy stół z krzesłami. Nie zakładamy też stylizowanych lamp ani nie wstawiamy do kuchni sprzętu AGD w stylu retro.

Minimalizm w dodatkach

Styl nowoczesny nie lubi zbędnych dodatków. Pudełka na drobiazgi, ozdobniki, wazony z zasuszonymi kwiatami, dekoracyjne deski, dzbanki i moździerze – to wszystko powinno chociaż częściowo zniknąć z widoku. W nowoczesnej kuchni ma się znaleźć tylko to co naprawdę potrzebne – chlebak, stojak na przyprawy, doniczki z ziołami na parapecie. Pozostałe rzeczy powinny znaleźć swoje miejsce wewnątrz kuchennych szafek.

Zadbaj o ekologię

Pamiętaj też o tym, że nowoczesna kuchnia to kuchnia zaprojektowana z troską o ekologię. Wybierając sprzęt AGD postaw na ten o wysokiej klacie energooszczędności. Szafki i kosze na śmieci dostosuj do konieczności segregacji odpadów. Możesz nawet zainstalować w swojej kuchni niewielki, domowy kompostownik.

Dobrze dobrane oświetlenie

Nie zapomnij o odpowiednio dobranym oświetleniu, oczywiście energooszczędnym. W nowoczesnych kuchniach warto postawić na kilka rodzajów oświetlenia. Poza lampą główną przydadzą się też kinkiety oraz oświetlenie podszafkowe i/lub nadblatowe. Dobrze rozmieszczone i odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że kuchnia będzie funkcjonalna o każdej porze dnia i nocy.