22 lutego 2023

Jak przechowywać przyprawy w kuchni?

Sposobów na przechowywanie przypraw w kuchni jest bardzo dużo, a każda z nas ma swoje ulubione metody. Najważniejsze, aby ulubione i najczęściej stosowane przyprawy były zawsze pod ręką i aby można było łatwo się do nich dostać. Poznaj naszych pięć pomysłów na przechowywanie przypraw!

Oryginalne torebki i organizery

Najczęściej przyprawy trzymamy w ich oryginalnych torebkach, a te z kolei umieszczamy w specjalnych pojemnikach (z przegródkami lub bez). To dobra opcja dla wszystkich, którzy cierpią na limit miejsca w kuchni. Torebki zajmują niewiele przestrzeni i dość łatwo jest po nie sięgnąć, a nawet przejrzeć, w poszukiwaniu konkretnej przyprawy.

Minusem tej metody jest to, że niezamknięte szczelnie przyprawy mogą wietrzeć i tracić swoją moc i aromat. Mogą również zawilgotnieć. Łatwo też się rozsypują. Jak sobie z tym poradzić? Warto wybierać opakowania z woreczkiem strunowym lub wyposażyć się w praktyczne klipsy, które uchronią zawartość torebki przed rozsypaniem i szybką utratą właściwości. Bardzo fajną opcją są specjalne klipsy z nazwami przypraw, które ułatwiają szybkie znalezienie odpowiedniej przyprawy. Zdecydowanie polecamy też pudełka na przyprawy z przegródkami, które pomogą utrzymać porządek w tej strefie i sprawią, że torebki nie będą się tak łatwo przewracały.

Słoiczki

Drugi, bardzo popularny sposób na przechowywanie przypraw w kuchni to szklane, przezroczyste słoiczki, do których przesypujemy ulubione przyprawy. Można kupić specjalne, identyczne słoiczki na przyprawy lub wykorzystać słoiczki po żywności, np. po koncentratach pomidorowych. Ważne, aby wszystkie słoiczki były równej wielkości. Nie zapomnij też o podpisaniu zawartości słoiczków – w końcu chili i papryka słodka wyglądają podobnie, lepiej jednak ich nie pomylić w gulaszu.

Zaletę przechowywania przypraw w słoiczku jest też to, że szczelnie zamykane słoiki chronią zawartość przed wilgocią oraz utratą aromatów.

lorem ipsum

lorem ipsum et loret sit amet

Dekoracyjne pojemniki

Innym rozwiązaniem jest przechowywanie przypraw w dekoracyjnych pojemnikach, np. ceramicznych lub z glinki. Takie pojemniki są bardzo dekoracyjne i można je wyeksponować jako ozdobę. Świetnie odnajdą się w kuchniach urządzonych w tradycyjnym stylu. Można je ustawić na półkach lub bezpośrednio na blacie.

Minusem tego rozwiązania jest to, że pojemniczki nie są tak szczelne jak zakręcane słoiki, więc z czasem przyprawy mogą zrobić się wilgotne i stracić swoją moc. Pojemniki nie są też przezroczyste, dlatego lepiej wybrać takie z napisami lub samodzielnie je podpisać w widocznym miejscu.

Stojaki z przyprawami

To taka wzbogacona wersja słoiczków i pojemników na przyprawy. Stojaki najczęściej wyposażone są w dekoracyjne słoiczki lub pojemniki, do których przesypujemy przyprawy, po czym umieszczamy je w stojaku lub ciekawym organizerze. Taki zestaw będzie funkcjonalny, bo przyprawy zawsze będą pod ręką, a do tego całość będzie stanowiła ciekawą ozdobę. A sam stojak, w zależności od jego formy i rozmiarów, można ustawić na półkach lub bezpośrednio na kuchennym blacie.

Pojemniki na najczęśniej używane przyprawy

Pieprz i sól to podstawa każdej kuchni. Używamy ich bardzo często, nie tylko do gotowania, ale też doprawiania zimnych potraw, jak kanapki czy sałatki. Z tego względu warto zadbać o to, aby małe porcje tych przypraw były zawsze na wierzchu i to dostępne w ładnych i funkcjonalnych pojemnikach.

Obecnie, popularne pieprzniczki i solniczki są dostępne w najróżniejszych stylach i formach oraz w cenach na każdą kieszeń. Bardzo fajną opcją są pojemniki z młynkami, które na świeżo rozdrabniają pieprz i sól, co ma ogromny wpływ na smak potraw.

Przechowywanie przypraw w kuchni to wbrew pozorom ważna kwestia. To przecież przyprawy nadają potrawom smak i potrafią całkowicie odmienić każde danie. Praktyczne organizery pomogą utrzymać porządek wśród przypraw i zapewnia ich wygodne przechowywanie.