20 lutego 2023

5 najpopularniejszych styli w aranżacji współczesnych kuchni

Mówi się, że kuchnia to serce domu, najważniejsze pomieszczenie, które stanowi centrum rodzinnych spotkań. I to właśnie dlatego urządzamy ją z takim zaangażowaniem i dopieszczamy z pietyzmem. Sprawdź, jakie są najchętniej wybierane style kuchenne i jak urządzić własna kuchnię, aby było nam w niej jak najlepiej!

Styl skandynawski

Prostota, jasne formy, brak zbędnych ozdób i jak najwięcej naturalnych materiałów – to wyróżniki kuchni w stylu skandynawskim. Dominującym kolorem jest tutaj biel, choć pojawia się też trochę szarego i czarnego, a także dużo drewna (zwłaszcza jasnego) lub materiałów imitujących drewno. Okna są pozbawione firanek i zasłon, czasami pojawiają się rolety, a wszystko po to, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Podłoga w kuchniach skandynawskich też powinna być jasna, najchętniej z bielonego drewna albo z płytek i paneli do złudzenia przypominających drewno.

Meble do kuchni w stylu skandynawskim są proste, najczęściej białe, pozbawione ozdób, ale jednocześnie eleganckie i praktyczne. Fronty bywają gładkie i pozbawione uchwytów lub w wariantach z geometrycznymi i wygodnymi w używaniu uchwytami. Styl skandynawski lubi też fronty z przeszkleniami, zwłaszcza gdy meble posiadają dodatkowe oświetlenie. Blaty kuchenne są na ogół wykonane z jasnego drewna oraz z kamienia lub z materiałów drewno i kamieniopodobnych.

Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm, który przejawia się w ograniczeniu kuchennych dodatków i drobiazgów. Wszystko co znajduje się w kuchni na widoku, musi pełnić w niej swoją funkcję. Dlatego w kuchni w stylu skandynawskim nie znajdziesz dekoracyjnych moździerzy, wazonów, dzbanków, młynków do kawy i tym podobnych dodatków. Pojawią się tutaj za to praktyczne misy na owoce, doniczki z ziołami, słoiczki z przyprawami czy ładne ściereczki.

Styl loftowy

Ten styl już kilka lat temu odważnie wkroczył do polskich domów i wcale nie zamierza ich opuścić. Wręcz przeciwnie – loftowe aranżacje biją kolejne rekordy popularności. W klimacie loftu urządzamy już różne domowe pomieszczenia, w tym także kuchnie.

Warto zaznaczyć, że styl loftowy najlepiej wygląda pomieszczeniach, w których nie brakuje przestrzeni i naturalnego, czyli w dużych kuchniach i kuchniach otwartych na salon i jadalnię. Loft lubi surowe materiały, zwłaszcza cegłę (w różnych kolorach) i beton, które można zamiennie stosować na ścianach kuchni loftowych. Jako dodatki świetnie sprawdzają się szkło i metal, a także drewno i materiały drewnopodobne, które wprowadzają do kuchni powiew przytulności. Kolory dominujące w kuchniach loftowych są raczej stonowane i na ogół jest to czerń oraz najróżniejsze odcienie szarości. Co nie znaczy, że nie można zagrać mocnym kolorem. Intensywna czerwień, żółć, granat, zieleń – te barwy świetnie wyglądają w loftowej kuchni, ale muszą pełnić rolę dodatków lub kolorystycznych akcentów i trzeba bardzo uważać, aby nie było ich za dużo.

Meble w kuchniach loftowych są oszczędne i minimalistyczne. Najczęściej czarne, szare lub w kolorze drewna, choć mogą się też zdarzyć białe bryły. Świetnie wyglądają dekory przypominające postarzane drewno lub stylizowane na metal. W kuchniach loftowych często można spotkać otwarte regały i półki, oczywiście wykonane z metalu. Popularne są też przeszklone fronty z metalowymi szprosami lub krawędziami.

Loftowy styl kuchni widać również w doborze dodatków. Zamiast mis na owoce i warzywa – metalowe kosze, wiaderka w miejsce doniczek, tace i naczynia do serwowania wykonane z drewna i metalu, młynek do kawy pamiętający początek ubiegłego wieku – to tylko niektóre pomysły na dekorację loftowej kuchni.

Podobną zasadą kierujmy się przy wyborze dodatków i dekoracji. Mniej znaczy więcej to w tym wypadku złota dewiza. Jeden lub dwa kwiaty, doniczka z bazylią na parapecie, nowe, ładne ściereczki na wieszaku i elegancka misa na owoce – to w zupełności wystarczy, aby ożywić kuchnię podczas prezentacji potencjalnym zainteresowanym. A już na pewno nie wypełniajmy kuchni osobistymi dekoracjami lub drobiazgami, których kiedyś używaliśmy we własnej kuchni.

lorem ipsum

lorem ipsum et loret sit amet

Styl nowoczesny

Kuchnia urządzona w stylu nowoczesnym przypomina nieco kuchnię skandynawską lub loftową, jednak bez sztywnych wyznaczników. W nowoczesnej kuchni jest przestronnie, prosto i funkcjonalnie. Takie kuchnie są najczęściej otwarte na salon i jadalnię. Na ogół są wyposażone w wyspę, która stanowi centrum kuchennego mikrokosmosu.

Dominujące kolory to biel, szarości i czerń, chociaż mogą się pojawić modne aktualnie barwy jak głęboki granat i zieleń czy szałwia. Podłogę zdobią płytki, najczęściej w dużych formatach, w odcieniach szarości lub inspirowane wschodnim wzornictwem. Płytki mogą się też znajdować między meblami. Często pojawia się również cegła i barwiony klinkier, a także kamień.

Meble w nowoczesnej kuchni wyróżnia prostota i oszczędność formy. Fronty, najczęściej na wysoki połysk, pozbawione są uchwytów i innych ozdobników. Dopuszczone są frezowania, jeśli spełniają jakąś funkcję, np. są jednocześnie uchwytami. Meble często występują w dwóch kolorach – boki są białe lub w kolorze drewna, a fronty szare. Zdarza się też, że górny i dolny ciąg zabudowy są w różnych barwach. Na blaty najczęściej wybiera się płyty laminowane w różnych odcieniach drewna lub konglomerat imitujący kamień.

W nowoczesnych kuchniach jest nieco więcej dodatków niż kuchniach skandynawskich, ale też nie należy z nimi przesadzać. Modernistyczne bieżniki i obrusy, ciekawa zastawa stołowa, lampy zwieszone na sznurach, nowoczesne misy na owoce i słodycze – to najpopularniejsze dodatki do nowoczesnych kuchni. Co ciekawe mogą się tutaj pojawiać dodatki z różnych styli np. metalowy kosz w stylu loft obok wazonu w klimatach glamour.

Styl rustykalny

Ciepło, przytulnie i jakby czas stanął w miejscu – tak jest w kuchni urządzonej w stylu rustykalnym. Kuchnia rustykalna to opcja dla tych, którzy lubią naturalność, wiejskość i dużą ilość dodatków. Styl rustykalny najlepiej pasuje do domków szeroko otwartych na ogród, lecz są i tacy, którzy wprowadzają ten klimat do bloków i kamienic.

W kuchniach w stylu rustykalnym dozwolone jest chyba wszystko. Wnętrza mogą być kolorowe i przaśne, a także białe i stonowane. Na pewno dużo jest tu drewna – naturalnego oraz imitacji, w najróżniejszych odcieniach. Ciekawie wygląda też cegła, zwłaszcza w pierwotnym odcieniu, która zdobi ściany lub akcentuje wybrane detale, np. komin. Niektórzy idą na całość i w kuchniach rustykalnych montują dekoracyjne piece lub kuchnie kaflowe, które tworzą w tych wnętrzach niesamowity klimat.

Meble do kuchni rustykalnych mogą być stare lub stylizowane na wiekowe. Ciekawe zdobienia na frontach, frezowania, wzory decupage, przeszklone fronty ze szprosami (czasem nawet witraże) i dekoracyjne uchwyty – to wyróżniki mebli w klimacie wiejskim. Sprzęty AGD powinny być w stonowanych barwach, aby za bardzo nie rzucały się w oczy. Wyjątkiem są lodówki, kuchenki czy okapy stylizowane na minione epoki – te często występują w oryginalnych kolorach, aby jeszcze bardziej wyróżnić ich wyjątkowość. Świetnie też wyglądają duże jednokomorowe zlewy odstające poza linię zabudowy.

I ostatnia rzecz, a mianowicie dodatki, które styl rustykalny kocha ponad wszystko. Gliniane dzbanki, kwiaty w ozdobnych wazonach (żywe i zasuszone), donice z ziołami, koronkowe obrusy i serwetki oraz mnóstwo bibelotów na półkach – to wszystko znajdziesz w rustykalnej kuchni. Okna koniecznie muszą mieć firanki, np. zazdrostki lub dekoracyjne zasłonki. Uzupełniniem jest światło, koniecznie w ciepłym odcieniu, które jest nie tylko funkcjonalne, ale też podkreśla wybrane ozdoby.

Styl prowansalski

Kuchnia w stylu prowansalskim jest romantyczna, przytulna, jasna i bogato udekorowana. Dominują w niej jasne barwy – biel, ecru, beże i pastele, zwłaszcza w odcieniach fioletu, różu, zieleni i błękitu. Dużo jest tej kuchni kwiatów i motywów roślinnych, a także miękkich dodatków – ozdobnych firanek, obrusów, serwetek i obić na krzesłach. Na ścianach króluje tynk strukturalny, popularna jest też cegła oraz kamień.

Meble do kuchni w stylu prowansalskim są finezyjne i bogato zdobione. Popularne są fronty z rzeźbieniami i frezami, dużo jest przeszkleń i otwartych półek, na których wyeksponowane są różne dekoracje. W meblach jest sporo małych szufladek na najróżniejsze kuchenne drobiazgi. Meble najczęściej wykonane są z drewna, mogą być białe lub pomalowane farbami w jasnych lub pastelowych odcieniach. Blaty są na ogół drewniane, kamienne lub konglomeratowe.

W kuchni w stylu prowansalskim dużo rzeczy jest na wierzchu. Słoiki z przyprawami, makaronem i innymi produktami spożywczymi stoją na otwartych półkach, tak samo kubki czy zastawa stołowa. Na parapetach rosną kwiaty i zioła, a okna obowiązkowo posiadają lekkie firanki, zasłony lub rolety rzymskie.

 

Kuchnia w stylu skandynawskim, loftowym, rustykalnym, nowoczesnym i prowansalskim – każda z nich jest piękna (choć tak odmienna) i każda ma swoich gorących zwolenników. Która z nich podoba Ci się najbardziej?