5 grudnia 2022

Jak urządzić kuchnię w mieszkaniu do wynajęcia

Kuchnia to serce domu, również wtedy, gdy jest to dom tylko na jakiś czas. Jeżeli szykujesz mieszkanie do wynajęcia zadbaj o to, aby Twoi najemcy czuli się w kuchni komfortowo i domowo. Pięknie i funkcjonalnie urządzona kuchnia to też większe szanse na szybkie znalezienie odpowiedniego najemcy. A więc do dzieła – zobacz na co zwrócić szczególną uwagę urządzając kuchnię w mieszkaniu do wynajęcia.

Określ grupę docelową

Zastanów się komu chcesz wynająć swoje mieszkanie. To ważne, bo nieco inaczej zaaranżujesz kuchnię na wynajem w mieszkaniu studenckim, inaczej dla singla lub pary, która dużo pracuje i najczęściej je na mieście, a jeszcze inaczej dla rodziny z dzieckiem. Możesz zdecydować się na ścisłą personalizację zabudowy lub zaplanować kuchnię jak najbardziej uniwersalną, taką która będzie nadawała się dla każdego.

Aranżacja wnętrza

Planując wystrój kuchni postaw na minimalizm. W kuchni do wynajęcia dobrze jest zostawić przestrzeń do rozwoju – niech właściciel stworzy bazę, na której wynajmujący zbudują przestrzeń przyjazną dla nich samych. Dlatego najlepsze będą jasne, neutralne kolory na ścianach oraz naturalne (lub imitujące naturalność) materiały – drewno, cegła, kamień. Jeśli chodzi o meble, najlepiej sprawdzą się proste rozwiązania bez zbędnych ozdobników – gładkie fronty z wygodnymi uchwytami lub systemem pusch to open. A jeśli chodzi o kolory to meble kuchenne w ponadczasowych barwach bieli i szarości będą idealne.

Podobną zasadą kierujmy się przy wyborze dodatków i dekoracji. Mniej znaczy więcej to w tym wypadku złota dewiza. Jeden lub dwa kwiaty, doniczka z bazylią na parapecie, nowe, ładne ściereczki na wieszaku i elegancka misa na owoce – to w zupełności wystarczy, aby ożywić kuchnię podczas prezentacji potencjalnym zainteresowanym. A już na pewno nie wypełniajmy kuchni osobistymi dekoracjami lub drobiazgami, których kiedyś używaliśmy we własnej kuchni.

Zadbaj o odpowiednie sprzęty

Mówi się, że w dzisiejszych czasach trudno jest wynająć mieszkanie bez zmywarki i mikrofalówki. I jest w tym sporo racji. Bez względu na to, czy wynajmujemy mieszkanie studentom czy rodzinie z dziećmi warto zadbać o rodzaj i jakość sprzętów AGD. Lodówka z zamrażarką, płyta indukcyjna lub kuchenka, czajnik – to tak naprawdę podstawowe wyposażenie kuchni. Dodatkowe sprzęty, jak zmywarka i mikrofalówka, będą tylko zachęcać do wynajęcie mieszkania, a wynajmującemu pozwolą zaliczyć mieszkanie do tych klasę wyżej.

Lepiej też nie wstawiać do wynajmowanej kuchni mocno używanych sprzętów, a zwłaszcza takich, które pamiętają poprzednią epokę. Niezłej jakości sprzęty AGD, najlepiej w dobrej klasie energetycznej z pewnością przyciągną wynajmujących i zagwarantują niższe rachunki za prąd.

Poza sprzętem AGD, w wynajmowanej kuchni dobrze jest zostawić akcesoria do gotowania i zastawę stołową. I nie mówimy tu o komplecie obiadowym i deserowym dla 12 osób. Po jednym kubku dla każdego mieszkańca, kilka talerzy, patelnia i mały oraz duży garnek w zupełności wystarczą. Oczywiście wszystko nowe lub w bardzo dobrym stanie. To taki miły gest dla wynajmujących, którzy czasami potrzebują kilku rzeczy na start. 

lorem ipsum

lorem ipsum et loret sit amet

Zadbaj o funkcjonalność

Kuchnie w mieszkaniach do wynajęcia to najczęściej małe przestrzenie i właśnie dlatego należy szczegółowo zadbać o ich funkcjonalność. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzą się wysokie szafki, umożliwiające zabudowę aż do sufitu. Poza tym przydadzą się meble w różnych wariantach – z szufladami, drzwiami i klapami, które umożliwią przechowywanie różnych rzeczy na różne sposoby. Pamiętajmy o pozostawieniu blatu roboczego o odpowiedniej wielkości oraz o szafkach, które umożliwią jednolitą zabudowę zmywarki czy piekarnika.

I nie zapominajmy o jakości mebli i sprzętów. Zwracajmy uwagę na rozsądny stosunek ceny do jakości. Pamiętajmy, że czasem nie warto oszczędzać, zwłaszcza na sprzętach AGD. Kupując płytę indukcyjną czy piekarnik dobrej klasy zyskujesz pewność, że nie będzie konieczności ich wymiany po każdym najemcy.

Sprawdź instalacje

To szczególnie ważne, gdy wynajmujesz mieszkanie po raz kolejny, gdy Twoje mieszkanie przez jakiś czas stało puste lub gdy oferujesz do wynajęcia mieszkanie w starym budownictwie. Jeżeli w mieszkaniu nadal jest instalacja aluminiowa, korzystnie będzie wymienić ją na miedzianą. Koniecznie sprawdź wszystkie gniazdka i włączniki w kuchni i reszcie mieszkania, a jeśli któryś wymaga naprawy, zaproś elektryka. Nie zapomnij o kontroli szczelności rur i kranów, a także o cyklicznej kontroli instalacji gazowej (jeśli taka jest w mieszkaniu).